Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Ceny v Namíbii

 

Do Namíbie je nutné si cestu opět pečlivě připravit. Nelze vůbec srovnávat Keňu a Namíbii. V Namíbii se cestovatel setká minimálně s neodbytnými prodejci. Pokud řeknete, že nemáte o výrobek či doprovod zájem, nechají vás být a nesnaží se to ukecet. Když ale projevíte zájem, tak především na tržištích a stáncích, začíná dlouhé smlouvání. A platí, čím méně věc chcete tím větší máte šanci jí koupit za pakatel. V Namíbii je oproti Keni dražší jídlo a ubytování, ale vstupy do národních parku jsou zase o poznání levnější. Bohužel díky malému počtu obyvatel a velkým vzdálenostem zde neexistuje hustá autobusová síť, takže tímto způsobem nelze téměř cestovat. Je zde však velké množství autopujčoven, ve kterých si vybere snad každý.

Měnou je namibský dolar, který je pevně vázán na jihoafrický rand. Randy můžete dostat v obchodech ale i z bankomatu. Z bankomatu je většinou možné vybrat najednou maximálně 2000 N$.

Kurz na přelomu dubna/května 2012: 1N$ = 2,45 Kč

 

Letenka:

 

Nejlevnější letenky do Windhoeku, hlavního města Namíbie lze získat od německé společnosti Air Berlin. Z Mnichoval létal přímý let, ale díky změně letového řádu jsme již přilétali do Berlína. Cena letenky byla 18000 Kč. Služby na palubě byly průměrné, jídlo docela chutné a docela dost místa na sezení.

 

Vízum:

 

Česká republika má s Namíbií vízový styk, takže to znamená, že je nutné si je opatřit ještě před odletem. Víza si lze zařídit na konzulátu ve Vídni nebo Berlíně. Pokud potřebujete vícevstupní vízum, tak to lze vyřídit pouze v Berlíně. Se žádostí se musí doložit 2 fotografie, přesný itinerář cesty, kopie zpáteční letenky, kopie potvrzené rezervace za ubytování.

Jednovstupové - 45 Euro:

Vícevstupní - 65 Euro

 

Půjčovny aut:

Bez auta je cestovatel v Namibii i Botswaně dost nepohyblivý. Jsou zde obrovské vzdálenost a malý počet lidí. Díky tomu je zde autobusouvá (veřejná) doprava minimální. Pokud chce cestovatel něco vidět musí si pujčit auto. Což je po letence asi největší položka v rozpočtu. Existuje velké množství pujčoven. Musí se však velice pečlivě vybírat, a především číst pečlivě smlouvu. Pokud je půjčovna solidní, měla by vám smlouvu poslat předem, abyste si ji mohli přečíst v klidu doma. Vybrat si lze jak z obyčejných osobních aut tak z velkého množství teréních aut (4x4). V autě s pohonem na všechna 4 kola máte možnost dostat se opravdu do odlehlých míst. Typickou výbavou terénních aut je kempingové vybavení (střešní stan s matrací, stolek, židle, vařič, nádobí, písečné pásy, atd. ). Za toto vybavení se většinou připlácí, ale stojí to zato.

My jsme autopujčovnu hledali tak dlouho, až jsme objevili takovou, ve které bylo kempingové vybavení v ceně a ceny více než příznivé - autopujčovna Kalahari car hire. Tuto pujčovnu doporučujeme, připlatili jsme si pojištění a vše nám zaplatili (6x defekt pneumatiky, 1x upadlá rezerva). I když bylo auto 10 let staré a mělo najeto půl milionu kilometrů, bylo ve velice dobrém stavu. Jednání s majitelem Hubertem Hestrem a jeho manželkou bylo bezproblémové. Komunikuje v angličtině a němčině.

KALAHARI CAR HIRE (http://www.kalaharicarhire.com)

Hubert Hester - phone: +264 61 252690 - mail - iti07553@mweb.com.na

 

Jídlo:

 

V Namíbii je široká škála obchodních center. Nejčastěji se lze setktat s řetězcem Spar a Shoprite. Nabídka je stejná jako v Čechách. Ceny zeleniny a ovoce jsou vyšší. Pokud chce cestovatel ušetřit musí se smířit s tím, že bude jíst steaky, hovězí či zvěřinové (kudu, antilopa skákavá, oryx), těžký to život cestovatele :-)

fazole v tomatě: 5,69 N$
sýr gouda 150g:  12,49 N$
chleba 700g: 7,99 N$
voda 5l: 21,49 N$
steak hovětí kg: 45 N$
lunch hovězí: 15 N$
pivo windhoek draught 6x440:  56,49 N$
...